Liliom

Április virágait az egyre langyosabb napokon szívesen köszöntjük a tavasz hírnökeiként. Szépen kombinálva harmónikus illat- és színkompozíciót alkotnak. Ennek elérése azonban nem egyszerű feladat, hiszen a tulipánt, nárciszt és a liliomot hozzáértő módon kell összhangba hozni. Április fő színfoltját a felsorolt növények alkotják, amelyek különböző fajtái hosszú heteken át örömet szereznek. A hagymás, gumós növényeket két évszakban ültethetjük. A fontosabb időpont az ősz, ilyenkor árulják az összes tavaszi és kora nyári növény hagymáját. Tavasszal ültethetjük a nyáron és ősszel virágzó fajtákat, mint pl turbános liliomot.

A korai tulipán már a hónap elején megjelenik. Általában alacsony növésű, és szabadon ültethető a kertben. Húsvét körül a legtöbb fajta ezer színben virít. A késői tulipán egészen májusig virágzik és telített virágai nagyon változatosak.  A tulipánt érdemes csoportosan ültetni. Foltokban jól mutat a füvön, de háromévente érdemes átültetni, hogy pártája szép maradjon. A “csavarodva kibújó vagy korcs példányok rendellenességének okozója a penészgomba lehet. Ezeket a hagymákat ajánlatos kiásni és megsemmisíteni. 

A másik igen szép tavaszi virágunk a nárcisz. Színei nem olyan változatosak, mint a tulipánoké. Általában rózsaszín, fehér, sárga és narancssárga árnyalatai vannak. Ugyancsak több héten át virágzik ésmajdnem jobban bírja a vadon telepítést, mint a tulipán. Nincs szüksége átültetésre. Sajnos néha a nárcisz sem nő olyan szépen, mint ahogyan szeretnénk. Van, hogy elkorcsosul a növény zöldje, a virágok pedig aprók, vagy teljesen eltünnek. Ilyenkor általában a hagymalégy lárvája a hibás. Megoldás, a hagymát kiásni és két napra vízbe áztatni.  Ezt a lárvák nem bírják. Gyorsabb, ha a hagymát két órára 43-44 C˚-os vízbe helyezzük. Ettől a kártevő elpusztul, de a hagyma nem károsodik. Ugyan ebben az évben már nem virágzik, de jövőre újból életre kel. A nárcisz vágottvirágként is tartós, de nem bírja, ha más virágokkal egy vázába helyezzük. A vágásfelületén szivárgó tejes lé megmérgezi a többi virágot. Ezért a nárciszt csak magába helyezzük el a vázába, így kellemes és vidám tavaszi hangulatot varázsol. 

Az április harmadik vendége a liliom. Számtalan fajtája ismert, a turbánliliomtól a királyliliomig. A hosszú életű fagyálló, hagymás növények méretre és színre is igen eltérőek. Általában ősszel kell a hagymákat elültetni, de még most sem késő, sőt így annak a veszélyét is elkerűljük, hogy a hagymákat télen kár érje. A közhiedelem szerint a liliom tartása nehéz és bonyolult feladat. Ez azonban nem igaz, ha megnézünk néhány falusi parasztkertet, láthatjuk, hogy virit a liliom, anélkül, hogy a háziak különösebb figyelmet szentelnének neki. Amennyiben a környezeti feltételek megfelelőek, szinte semmi munka nincs vele.  A liliom a napos, szélmentes és meleg helyet kedveli. A nedves, hűvös (de nem vizes) talajról, amit a liliom annyira kedvel, a növény saját maga gondoskodik, ha gyökeret eresztett és rendesen meglocsoltuk. Segít esetleg a megfelelő aljnövényzet. A humuszban gazdag talajt a liliom számára mélyen fel kell lazítani. Ezután háromszor olyan mély lyukakat ásunk mint amekkora a hagyma. Ajánlatos a lyuk aljára kb. 5 cm-es homokréteget tenni vízelvezetőnek (drenázsnak). A hagyma lehetőleg legyen friss, ha sokáig tároljuk, könnyen kiszárad. Ajánlatos a földet szerves trágyával dúsítani és esetleg egy kis homokkal keverni. A liliom szereti a társaságot, s így a színhatás is sokkal intenzívebb. Az illatuk is is töményebb, ezért a hely kiválasztásánál figyeljünk az ablakok és a kerti padok megfelelő távolságára. A vízipocok imádja a liliomot, ezért érdemes a hagymákat egy kis dróthálóval körülvenni. A kertészetekben ugyanerre a célra műanyag kosárkák is kaphatók.